Historic List of City Leadership

Year Mayor
1950 - 1957 Mayor CW Holt
1957 – 1990 Mayor WE Crawford
1990 – 1992 Mayor Mary Rolfe
1992 – 1994 Mayor Rick Tolbert
1994 – 2000 Mayor Gerry Boren
2000 – Feb 2003 Mayor George Melendez*
Feb 2003 – May 2003  Mayor Pro-Tem Linda Tolbert *
2003 - 2008 Mayor David Hill                         
2008 – 2014 Mayor Bill Broderick           
2014 – 2019 Mayor Lorne Megyesi         
2019 – Present Mayor Joe Burger

*Note: the City Council accepted the resignation of Mayor George Melendez at the February 3, 2003, Council Meeting. A new Mayor was never appointed according to the minutes. Mayor Pro-Tem Linda Tolbert ran the meetings from February 2003 until May 19, 2003, when newly elected Mayor David Hill was sworn in.